Sektördeki önde gelen uzmanlarımızın kaleminden çıkan yazılarımızı keşfedin! Her bir yazı, sektördeki uzmanların zengin bilgi birikimi ve deneyimleri ile donatılmış, kapsamlı bilgiler sunmaktadır. Bu yazılar aracılığıyla, sektördeki en güncel ve önemli konularda geniş bir anlayış elde etme fırsatını yakalayın.

 • afşin-hatipoğlu-kimdir

  Av. Afşin Hatipoğlu

  Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Av. Afşin Hatipoğlu, 2007-2017 yılları arasında sırasıyla Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nde tapu memuru, Maliye Bakanlığı’nda milli emlak memuru ve tekrar Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’nde uzman müfettiş olarak görev almış, alanında değerli bir hukukçudur. Özellikle gayrimenkul hukuku konusunda, tapu ve mülkiyet sorunlarının çözümü ile imara uygunluk gibi konularda Değerse Platformu’na önemli katkılarda bulunuyor.

 • Degerse Fatih Sütçü Uzman Görüşü

  Dr. Öğr. Üyesi Fatih Sütçü

  İTÜ Afet Yönetimi Enstitüsü’nde ve İnşaat Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapıyor. “Betonarme Yapılar ve Sönümleyicilerle Depreme Karşı Güvenli Yapıların Tasarımı” konularında çalışmalar yapan Sütçü, Türkiye’de afet dirençliliği alanındaki çalışmalarıyla biliniyor. Dr. Öğr. Üyesi Fatih Sütçü, teknik dokümantasyon ve raporların incelenmesi, mevcut projelerin bilimsel temelli ilerlemesi ve akademik danışmanlık noktasında Değerse Platformu'na katkı sağlıyor.

 • Şükrü ersoy kimdir

  Prof. Dr. Şükrü Ersoy

  Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Dekanlığı görevini sürdüren Prof. Dr. Şükrü Ersoy’un uzun yıllara dayanan akademik birikimi ve çok sayıda uluslararası ve ulusal düzeyde bilimsel çalışmaları bulunuyor. Prof. Dr. Şükrü Ersoy, deprem ve afet farkındalığı başta olmak üzere kendi alanında akademik danışmanlık sağlayarak önemli katkılar sağlıyor.

Son Yazılar

 • Deprem yönetmeliğine göre yeterli dayanım seviyesinde olmayan her tür bina güçlendirilebilir ancak güçlendirme maliyeti arttıkça binayı güçlendirmek yerine yenilemek daha sağlıklı bir çözüm olacaktır. Yönetmeliğe göre zayıf olan binaların geleneksel veya yenilikçi mühendislik yöntemleri ile güçlendirilmesi mümkündür.

  Dr. Öğr. Üyesi Fatih Sütçü

  • Şubat 22, 2024
 • Türkiye, Alp Himalaya dağ kuşağı adı verilen bir deprem kuşağı üzerinde yer almaktadır. Türkiye, bu kuşakta Akdeniz’in en tehlikeli yerlerinden biridir. Aşağıda verilen Türkiye Deprem Tehlike haritasında Türkiye’nin deprem açısından en üreten ve tehlikeli yerleri koyu renkli gösterilmiştir. Burada kızıl kahve renkli koyu kısımlar buranın tehlike derecesini göstermektedir.

  Prof. Dr. Şükrü Ersoy

  • Ocak 10, 2024
 • Geçtiğimiz günlerde basına yansıyan bir haberde; vatandaş başkasının arazisine inşaat yaptığı için, arazi sahibi tarafından mahkemeye veriliyor ve davayı kaybedince de, yaptığı inşaat yıkılıyor. Bu olay üzerine şunu merak edenler olmuştur. Bir kişi, kendisinin olmayan bir araziye inşaat yaparsa, kendisine ait olmayan arazinin mülkiyetini kazanabilir mi? Gelin bu soruyu Yargıtay’a soralım ve cevabını buraya alalım.

  Av. Afşin Hatipoğlu

  • Ocak 10, 2024